Finnmaster 6400 MC -2005. Volvo Penta D3 Diesel -130 HK med sötvattenkylning.

279 000:- 1 623:-/månad

  • Stockholm
  • Hyttbåt
  • Volvo Penta D3-130, 2005
  • Begagnad
  • Glasfiber
  • Modellår: 2005
  • 6,40 m x 2,30 m
  • Motortyp: Inombordare

Om båten

Visas vid vår försäljningsbrygga på Bullandö Marina. Ring 08-57145120 för mer information.

Fler bilder på www.stockholmmarin.se

Finnmaster 6400 MC från -2005. Volvo Penta D3 Diesel -130 HK med sötvattenkylning. Rikligt utrustad! Totalt 274 gångtimmar!

Gedigen hyttbåt som lämpar sig väl i Norden. Rymlig hytt med god sikt i alla riktningar. Dörr i för och akter gör det lätt röra sig ombord. Soffor i aktern som är bäddbara och skapar sovmöjlighet för två personer. Stickkoj för väskor alt. sovplats för en vuxen. Kapell i aktern. Dynsats även ute. 

Volvo Penta D3 som ger en behaglig marchfart runt 22 knop med låg förbrukning. Totalt cirka gångtimmar. Nuvarande ägare har haft båten sen -2011. Såld ny i England och kom sedan till Sverige -2008. Servad delvis av Djurö Marin & Svets tidigare och senast av Storholmsvarvet vintern 2020/2021. 

Båten är utrustad med bland annat: Garmin 7-tums plotter (äldre plotter på bilderna), Ekolod Garmin Fishfinder, Gångvärme, Länspump, Lanternor, EVC Display med motordata från maskin, Trimplan, Vindrutetorkare, Badstege med badbrygga, Kapell i aktern, Teaklaminat i durk, dynor i hela båten även på fördäck samt akterdäck, Pentry med vatten, Porta Potti, Möjlighet att bädda i aktern för två, Teakbord, Självläns på däck, Taklucka, dubbla batterier, förtöjningsutrustning m.m. 

Engelsk landströmsanläggning finns installerad i båten men funktion garanteras ej. 

Se vår hemsida för samtliga bilder.

Med reservation för felskrivning.


Användning

  • Passagerare6
  • Sovplatser3

Motorfakta

  • Motor Volvo Penta D3-130
  • Årsmodell, motor2005
  • MotortypInombordare
  • Effekt (hk)130
  • DrivmedelDiesel
  • KylningSötvatten
  • Gångtimmar274
Att låna kostar pengar
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se.

Utrustning


Karta


Försäkring

Vi hjälper dig gärna att försäkra båten hos:


Finansiering

Vi hjälper dig gärna att finansiera båten.

  • 279 000:-Kontantpris
  • 1 623/månad*Månadskostnad

* Månadskostnaden beräknad på 180 mån, 20% kontant och 3.75 ränta.

Partnerbank

Genom oss kan du finansiera båten hos: